x
Kamery pomohly odhalit pachatele znásilnění, teď v Hradišti přibudou další

Kamery pomohly odhalit pachatele znásilnění, teď v Hradišti přibudou další

Další dvě nové kamery budou v blízké budoucnosti sledovat dění v ulicích Uherského Hradiště. Dohromady jich budou mít městští strážníci k dispozici už téměř třicet.
„První z nich bude umístěna na Masarykově náměstí na přední části budovy, kde je Atrium, druhá pak bude snímat třídu Maršála Malinovského a náměstí Republiky,“ uvedl Jaroslav Ježo, manažer prevence kriminality hradišťské městské policie.

Někomu se „velký bratr“ zamlouvá, někomu ne. Někdo vítá pocit většího bezpečí, jinému vadí, že je neustále pod kontrolou.

„Každá mince má dvě strany a stejné je to i v tomto případě. Má to svá pro i proti. Pro bezpečnost je to určitě lepší, na druhou stranu někomu se nemusí líbit, že je v podstatě všude sledován. Já už velice nikam nechodím, ale spíš mladým by to mohlo vadit, že jsou pod dohledem. Asi jim to není úplně po chuti,“ nechala se slyšet Iveta Kupcová z Uherského Hradiště.

Ona sama kamery spíše vítá, měly by ale správně fungovat.
„Hlavní je, aby byly dobře nastaveny a zabíraly místo, které mají. Pracuji v centru města, a když jsme měli u prodejny vysypané nebo rozbité květináče, tak na kamerách nebylo nic vidět,“ dodala.

Kamerový systém ročně pomáhá vyřešit desítky případů. A nepomáhá pouze městské, ale i státní policii.

„Záběry z kamer zvyšují možnost dopadení pachatelů a Policie České republiky je využívají často,“ potvrdila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Ta prozradila i jeden ze závažných trestných činů, které se díky kamerovému systému podařilo odhalit.

„V srpnu 2015 došlo k pokusu znásilnění mladé ženy v ulici Poštovní v Uherském Hradišti. Právě díky záznamům se tehdy podařilo ustanovit pachatele,“ popsala mluvčí.

Momentálně využívá Městská policie v Uherském Hradišti přímo ve městě sedmadvacet kamer, další tři jsou na Rochusu.
Město požádalo o státní dotaci na další dva kamerové body. Celkové náklady se vyšplhají na 300 tisíc korun, dotace by měla pokrýt devadesát procent.

Zdroj: https://slovacky.denik.cz/zlociny-a-soudy/kamery-pomohly-odhalit-pachatele-znasilneni-ted-v-hradisti-pribudou-dalsi-20180216.html